facebook

E-ticaretin En Önemli Noktası; Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri e-ticaret firmalarının can damarlarındandır.Müşteri memnuniyetini arttırmak adına bu bölümlerin üzerinde önemli bir yük bulunur.

 

Satış öncesi ve sonrasında müşterilerle iyi iletişim kurmak ve onların sorunlarını çözmek, müşteri sadakatini de artırır.

E-ticaretin En Önemli Noktası; Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetlerinde en önemli noktalardan biri de ilk temasta çözüm ortamıdır müşterinizin sorununu ne kadar hızlı çözerseniz  verdiğiniz hizmetinde o kadar iyi olduğu göstermektedir.

 

Günümüz koşullarında teknolojik konularda devamlı bir değişiklik ve yenilik olmakta ancak müşterilerin beklentileri hem bugün hem de gelecek de aynıdır.

 

Firmalardan aldıkları desteklerin kalitesidir. Kullanıcılar firmaların kendi sorunlarını hızlı ve sorunsuz biçimde çözülmesini ister. Bu nedenle ilk temasta çözüm çok önemlidir.

E-ticaretin En Önemli Noktası; Müşteri Hizmetleri

E-ticaret firmalarında müşteri ilk aradığında derdini anlatıp sonunu çözüp telefonu o şekilde kapamak ister.

 

Canlı destek, telefon görüşmeleri, e-postalar yada sosyal mecralar üzerindeki görüşmeler ile müşterilerin sorununu ilk seferde çözüme ulaştırmak, müşterinin görüşmeyi mutlu bir şekilde tamamlamasını sağlar.

 

Hızlı bir şekilde müşterilerinize çözüm sağlamak için müşteri hizmetlerinizin iyi bir şekilde bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekir. Gerekli eğitimi başlangıç seviyesinde verilirse geri dönüş çok daha iyi olur.

E-ticaretin En Önemli Noktası; Müşteri Hizmetleri

İlk temasta çözüm sağlamak konusuna iletişim kanalları da önemli rol taşıyor.

 

Telefon ve canlı destek sistemleri hızlı bir şekilde soruna çözüm üretirken e-postaların süresi daha uzun oluyor ve müşteriye hızlı bir şekilde geri dönüş yapılamıyor aynı şekilde e-postalarda anlık soru sormak mümkün olmadığı için ilk seferde müşterinin sorununu çözmek mümkün olmayabiliyor.

 

Müşteri memnuniyeti ve sadakati e-ticaret firmalarının uzun vadeli başarısı için bir hayli önem taşıyor.

 

Sadık ve mutlu müşterilerin olmaması firmanın sürekli yeni kitlelere ulaşmaya çalışmasına neden olur ancak buda karlılığı sağlayacak bir durum değildir.

E-ticaretin En Önemli Noktası; Müşteri Hizmetleri

Müşteri memnuniyetini maksimuma taşımak için yapabileceğimiz bazı şeyler bulunuyor. Örneğin sorulara oldukça hızlı cevap veren bir canlı destek ekibi ile işe başlayabilirsiniz.

 

Tüketiciler genellikle ilk adım olarak canlı desteği seçebiliyor.

 

Yapmanız gereken  diğer önemli çalışma ise müşteri temsilcilerinizi eğitmek olacaktır. Çalışanlarınıza gerekli eğitimleri vermeniz, iletişim süreci ile ilgili bilgiler vermeniz ve müşterilerin sorunlarını çözmek için ne gibi inisiyatifler alabileceklerini onlara anlatmanız ilk temasta çözüm oranlarınızı artırmak için önemli bir adım olacaktır.


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.