facebook

E-ticaret Girişimcilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler?

E-ticaret sektörü ürün ve hizmetleri en kolay yoldan alıcı ve satıcılarla biraraya getirmek için geliştirilen güzel bir platformdur.

Normal mağazalarda olduğu üzere kira, personel giderleri, aydınlatma ve ısıtma giderleri, temizlik, sigorta, vergi maliyetlerinin olmaması ya da minimumda tutulması e-ticaret sektörünğ girişimciler için eşsiz bir iş kapısı haline getirmektedir.

E-ticaret Girişimcilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler?

Bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve satış yapmak normal mağaza ile karşılaştırdığınız anda bu platformda hem daha az maliyet gerektirecek hem de daha basit ilerleyecektir.

 

Ancak yerine getirilmesi gereken aşamaların yapılmaması durumu söz konusu olunca bu girişim başarısızlıklarla sonuçlanabilmektedir. Başarılı örneklerin olduğu kadar sektör başarısız örneklerle de doludur.

Şüphesiz ki bunların pek çoğu sadece oturduğu yerden satış yapacağını düşünen girişimciler olmuştur bu sadece e-ticaret sektöründe değil her sektörde başarısızlığa uğramanıza neden olacaktır.

Peki E-ticaret girişimcilerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

 

Domain ( Alan adı): E-ticaret sitenizi kurarken domaine karar vermek önemlidir. Sizi yansıtacak ileride markalaşacak tüketicilerin aklında yer eden kısa ve öz belkide anahtar kelimenizin yer alacağı bir alan adı seçmelisiniz.

E-ticaret Girişimcilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler?

Ürün çeşiti: Web sitenizde ne kadar ürün çeşitinin yer alacağına siteyi açmadan önce belirlemek gereklidir. Kurulacak olan internet sitesinin tasarımı da bu sayıya uygun şekilde planlanmalıdır.

 

Çok ürün çeşitine sahip olan bir şirket site tasarımında belki daha az karmaşık yapıya sahip olurken az ürüne sahip sitelerde ki tasarım alt yapısı da buna göre şekillenecektir.

 

Bu nedenle hacim ve büyüklük önceden belirlenmesi gereken bir özelliktir.

 

Sipariş Yönetimi: Tüketicilerin siteye geldiği andan çıktığı ana kadar ya da satış işlemi başlamasından sonlanana kargo tüketicilere iletilene kadar her alanda yer alan etkin personeller yer almalıdır.

 

Tüketicilerin her zaman karşılarında muhatap alabilecekleri ve her bir kategoriyi yönetecek ilgili personel ya da personeller içeride yer almalıdır.

 

Ödeme seçenekleri: Tüketiciler bazen sitelere güven duymazlar bu nedenle kapıda nakit ödeme ya da kapıda kredi kartı ile ödeme gibi seçenekler isterler.

 

Bu isteklerini karşılamak için onlara bu özellikleri sağlamalısınız. Ayrica kullanıcıların sık tercih ettikleri sanal pos ile ödeme havale ile ödeme, 3D secura ödeme seçenekleri gibi diğer ödeme yöntemleri de kullanıcıların tercihine bırakılmalıdır. Bunlarin tümü e-ticaret sitesini kurarken girişimcilerin bilmeleri gereken özelliklerdendir.

 


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.