facebook

Instagram ve E-ticaret

Instagram ve E-ticaret

 Son zamanlarda sosyal medya sitelerinin çeşitliliği artmış durumda. Sosyal medya çeşitliliği arttığı için haliyle Facebook’un kullanıcıları azalmaya başladı.

Facebook’un kullanıcıları azaldığı için ise markalar yeni sosyal medya arayışlarına geçmiş durumda.

 

Bu arayışların sonucu markalar yeni sosyal medyalar keşfetti. Ve bu arayışların sonunda keşfederek birinci sıraya yerleştirdikleri sosyal medya Instagram oldu. Forrester Research İnstagram adlı sosyal medya sitesinin en etkili pazarlama aracı olarak görüyor.

 

Hatta son zamanlarda Instagram çok fazla popüler olmaya başladı. Ticari potansiyele sahip bazı pazarlamacılar Instagram adlı sosyal medya ağını dünyanın en güçlü satış aracı olarak görmek durumunda olmaya başladı. Lakin bir sorun olmakta.

 

Çünkü Instagram adlı sosyal medya ağı üzerinde yapılan satışın temel olmakta olan kuralları diğer sosyal medya ağlarına göre daha farklı işlemek durumunda. Mesela Instagram adlı sosyal medya ağında ticari olmak durumunda olan siteler ile ilgili linkler yayınlanamıyor.

 

Ayrıca da satılacak olan ürünün satışına katkı sağlayacak direkt içerikli olmakta olan içerikleri paylaşma imkanı sunmamakta. Instagram adlı sosyal medya ağı sadece fotoğrafın gücünü arttırabiliyor. Lakin yine de Instagram adlı sosyal medya ağında yine de e-ticareti arttırabilirsiniz.

E-ticareti arttırmakta yapacağınız şeylerde bir avantajınız vardır bu da Instagram adlı sosyal medya ağının görsel bir platform olmasıdır.

Lakin bu sadece bir avantaj değil aynı zamanda da bir dezavantaj olmaktadır. Instagram da paylaştığınız her fotoğraf tam 1000 kelime olmalıdır.

 

Takipçiler genellikle sanatsal fotoğrafları beğenir. Yani marka olarak ürünlerinizin sanatsal fotoğraflarını paylaşmanız çok daha iyi olacaktır. Instagram, Facebook ve Twitterin aksine link paylaşımı yapmaz. Bu durumda da link kullanamazsınız. Bu yüzden de hashtag kullanmalısınız.

 

Takipçiler hashtag kullanılan paylaşımları daha çok sever. Fakat bu da yeterli olmayabilir. Yani bir marka bir paylaşımında hem sanatsal bir fotoğraf paylaşmalı hem de hashtag paylaşmalıdır.

Ama bu da yeterli olmadığı için bunun yanında kullanıcıları (takipçileri) satışa yönlendirebilen ve de iyi fırsatlar paylaşmalısınız. Bu ürünleriniz için daha da iyi olacaktır. Çünkü takipçiyi satışa ikna etmek ve iyi fırsatlar sunmak ürünlerinizi daha da yaygınlaştırır.


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.