facebook

Responsive Tasarımının E-ticaret Sitelerindeki Önemi

Responsive Tasarımının E-ticaret Sitelerindeki Önemi

Responsive Tasarım, e-ticaret siteleri ve online ortamdaki sitelerin tüm farklı cihazlar üzerinden ( pc, tablet, telefon, iphone, masaüstü pc) cihaz ve ekran boyutlarıyla uyumlu halde orjinal içerikleriyle görülmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamak amacıyla sitelere yapılan tasarım ve kodsal çalışmaların türüdür.

Yani siz elinizde hangi cihazla girerseniz girin tasarım kendini ona göre yeniden şekillendirecektir.

Ne ekranda ne butonlarda ne de içerikler herhangi bir bozulma yaşanmayacaktır. Bu da kullanıcıların siteden mutlu ayrılmaları ve sizin sitenizi tercih etmelerinde önemli bir etkendir.

Arama motorları için bu neden önemlidir? Son zamanlarda şirketler web sitelerini hangi cihazdan giriş yapılırsa yapılsın rahat bir skilled kullanım ve kolay işlem yapılmasına olanak sağlayan skilled geliştirme yoluna gitmektedir.

E-ticaret sitenizin responsive tasarımla kurulmuş olması arama motorlarında seo açısından avantaj sağlamanızda yardımcı olur. Sitenizin bu sayede rakiplerinden ön planda çıkar. Daha çok dönüşüm olur.

Bunların haricinde Responsive Tasarımın sağladığı olumlu sonuçlarda yer almaktadır. Bunlar;

  • İlk etapta ele alacak olursak sitenin mobil uyumlu olmasıyla mobil site olması arasındaki farklılıktır Mobil uyumlu firmalar arama motorlarında daha başarılı olurken bunlar responsive olarak adlandırılır, mobil sitesi olan firmalar daha başarısız olurlar çünkü bu aslında şirketler için bir dezavantaj oluşturur. Bu tarz siteler m uzantıı olur ve kullanıcıların buna ulaşmaları için tekrar arama butonunda sorgulama yapmaları gerekir.
  • Kullanıcıların çoğu zahmetsiz ve zaman kaybetmeden bilgi toplamak ya da alışveriş yapmak isterken bu durum kullanıcıların siteden yani mobil sitelerden uzak durmasına neden olur. Bu da şu anlamı taşır başarılı olmanın ve arama motoru sonuçlarında ilk sırada yer almanın ilk bedeli responsive tasarım yapmaktan geçmektedir,

  • Diğer bir katkısı olarak her cihazda farklı görüntülense dahi tek bir sitenin yer alıyor olmasıdır. Mobil siteler için ek olarak maliyetler oluşurken ve buna ek olarak içerik tanıtımları içinde bütçe planlamaları yapmanız gerekirken responsive tasarımda tek bütçe ile her aşamayı halletmeniz daha az maliyetlerle günü kurtarmanız mümkündür,
  • Mobil siteler aynı zamanda kullanıcılarının tekrar dönüşleri konusunda da sorun yaşamaktadır. Hem normal domainden ulaşılması hem de m uzantılı domain olması kullanıcı gelişinin ikiye bölünmesine neden olur. Responsive tasarımda ise bu durum söz konusu değildir. Tek uzantı ile her cihazdan aynı kaliteli içeriklere kullanıcıların saniyeler içinde ulaşmaları söz konusudur.

Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.