facebook

Sepet Terki Satışa Nasıl Dönüştürebiliriz?

Sepet Terki satışa nasıl dönüştürebiliriz?

Zamanla sürekli olarak hacmini büyüten ve yeni gelişmelerle gündeme gelen e-ticaret sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesi sepet terk durumudur.

 

% 70 lik biro rana sahip olan bu durum normal mağazalarda gelen 3 kişiden birinin satın almadan çıkması şeklinde olurken sanal mağazalarda bu siteye dönüşlerin azalması, satışların düşmesi, siteye istenilen trafiğin çekilememesi gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

 

Sepet terk konusunun derinine inilecek olursa altta yatan tek bir neden değil birçok nedenin bu duruma yol açtığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bazen alışveriş sürecinin temelinde bazen de tam alım aşaması anında kullanıcılara istedikleri ürün ya da hizmeti almaktan caymaktadır.

Tüketiciler arasında yapılan analizler sonucunda;

SSL sertifikası yetersizliğinden kaynaklanan terkler % 35 iken,

Kargo ödemelerinin yüksek olmasından kaynaklanan terkler % 55,

Ürün iadelerine ilişkin süreçte kargo ödemelerinin tüketicilere yansıtılmasından kaynaklanan terkler % 80,

Ödeme metodlarının yetersiz görülmesinden kaynaklanan terkler % 80,

Son olarak iade sistemlerinde yaşanacak mağduriyetten kaynaklanacak terkler alışverişlerin tamamlanmadan siteden çıkılmasına sebep olarak sunulmaktadır. Bunun haricinde kullanıcıların rahatsız oldukları ancak bilinmeyen daha çok yönlü sebep olduğu da göz ardı edilmemelidir.

 

Bu durum e-ticaret site sahipleri için çok tatsız bir konudur. Bunların önüne geçmek için sitede yer alan güvenlik ve gizlilik esasına daha büyük önem verilmeli, ödeme sistemlerine çok sayıda çeşitlilik getirilmeli aynı zamanda çalışmış

olduğunuz kargo firmalarıyla ilgili olarak da kullanıcılara seçenekler sunulmalı, ürün iade aşamaları daha çok geliştirilme yönüne gidilmeli, müşteri ilişkileri her aşamada ön planda ve el üstünde tutulmalı,ürün iadelerine sebep olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır.

 

Bunları iyileştirdiğiniz süreçte sepet terk oranlarının düşüşe geçtiğini göreceksiniz. Bunun haricinde sepette terk eden tüketicilerin satışlarına devam etmek için e-mail marketing den faydalanabilir onlara almak istedikleri ürünleri daha sonra almalarını sağlamak üzeriyle mail üzerinden hatırlatmalar yaparak kullanıcıları tekrar siteye çekebilirsiniz.

 

Kampanya ve indirimler sağlayarak ya da kuponlar hediye edirek sepet terklerini sonradan satışa dönüştürme hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında markanızla ilişkili reklam çalışmaları sosyal mecralarda aktif olmak da geri dönüşleri artıracaktır.


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.