facebook

Tüketici Kararlarına Etki Eden Satın Alma Faktörleri

E-ticarette başarı sağlamak için kullanıcıların bir ürün ya da hizmet almaya yönelmeden önce hangi adımları attıkları ve bu adımları atarken satın almalarını etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Kullanıcıların alışveriş deneyimleri hakkında bilgi edinmek, satış ve pazarlama taktiklerinizi yeniden düzenlemenizi ve bu alanda aktif olmanızı sağlar. Bu makalede kullanıcıların hangi adımları atarak satın almaya yöneldiklerini ele alacağız.

Kullanıcılar e-ticaret üzerinde diğer kullanıcıların ne düşündüklerini göz ardı etmezler. Diğer kullanıcıların almak istedikleri mal ya da hizmet hakkında ne düşündükleri memnun olup olmadıkları ya da ürünlerin aynı şekilde ellerine ulaşıyor olması gibi daha birçok konu kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarla ele alınır.

Potansiyel müşterilerinize güven vermek ve yeni kullanıcılar kazanmanız için ürün ya da hizmetleriniz hakkında yapılan bu yorumlar oldukça büyük bir rol oynar.

Rakip araştırması;

E-ticaret üzerinde aynı sektörde faaliyet veren çok sayıda firma yer almaktadır. Bu da tüketicilerin bir ürün ya da hizmete yönelirken çok sayıda firmayı inceleyerek satın almaya karar verdiğini göstermektedir.

Buna göre kullanıcıları etkilemek için rakiplerden farklı olan bir yönünüzü ortaya koymanız gerekmektedir.

Sadelik ve Kolaylık:

Tüketiciler bir ürün satın almaya karar vermeden önce normal mağazalardan ya da e-ticaret mağazalarından karşılaştırma yapar, fiyat bakar ve kendisi için önemli olan neyse onunla karşılaştırmalar yapar.

Ancak tüm bunların ötesinde kullanıcıların karar verme süreçlerini hızlandıracak ürün ya da hizmete ilişkin veriler tüketicilere en çıplak halde en gerçek biçimde anlatılmalıdır. Tüketiciyi kandırmak hem satışlarınızı düşürür hem de potansiyel müşteri kayıplarına neden olur.

Müşteri ilişkileri;

Kullanıcılar bir e-ticaret sitesinden her zaman yanlarında olmalarını isterler. İletişim kısmında vermiş olduğunuz numaralar kullanıcılara sadece satış öncesi değil sonrası ve satış sırasında da destek vermelidir ya da sadece bilgi almak amaçlı olsa dahi o hat sürekli açık olmalı aynı zaman da aktif olduğunuz tüm alanlar üzerinden de kullanıcılarla etkileşimi sağlıyor olmalısınız.

Güvenlik ve Gizlilik:

Bir site için bunlar olmazsa olmaz kurallardır. Tüketiciler de ürün ya da hizmet satın alırken bunu gözardı etmeyecek listed ilk sıraya bunu ekleyecektir.


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.