facebook

Türkiye’de en çok kullanılan E-ticaret Modelleri

B2B (Business to Business) : İşletmeler arasında gerçekleşen e-ticaret modeli olarak da bilinir.

En büyük ve bilinen örnekleri arasında Alibaba gösterilir. İşletmeler arası diye açıklarken satış amaçlı gerçekleşen satın almalardan bahsedebiliriz.

Türkiye’de en çok kullanılan E-ticaret Modelleri

Türkiye’ de bu modeled hizmet veren çok sayıda toptancı yer almaktadırç Perakende satış yapan şirketler bu uygulamadan faydalanarak toptan ücrete almış oldukları malları perakende satış aracılığıyla kullanıcılarına sunmaktadır.

B2C (Business to Cunsomer): Şirket ve kullanıcılar arasında gerçekleşen alışveriş modelidir.

Bu modelin diğer adı da perakencelik olarak nitelendirilidir. Yatay e-ticaret olarak da bilinir.Bu modelin en bilinen ve büyük örneği amazondur.

Türkiye’de en çok kullanılan E-ticaret Modelleri

Türkiye de ise benzer örnekleri hepsiburada, markafoni dir. Bu model de hizmet veren ilk örnekler olarak da bilinirler. Oldukça sık tercih edilen e-ticaret modelidir sebebi tüketicileri hedef alıyor olmasından kaynaklıdır.

Nasıl fiziksel mağazada ki ürünler satışa çıkırılıyorsa bu model de aynı şey sanal ortam üzerinde söz konusudur.

C2C (Cunsomer to Cunsomer): Tüketiciler arasında gerçekleşen e-ticaret modeli olarak tanımlanmaktadır.

Bu e-ticaret şeklinde kullanıcılar bu model üzerinden hizmet sunan şirketlerden fayda sağlayarak hem ürün ya da hizmet alımı satımı işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedir.

Burada şirketler aracı konumundadır. Yani kullanıcılarına ürünlerinin alım ve satımlarını yapabilecekleri bir platform sunarlar.

Kullanıcılarda ürün ya da hizmetlerini ekleyerek alım, satımı gerçekleştirir. Aracı firmanın burada karı satışlardan gerçekleşen ücret üzerinden alınan komisyonlardır.

İletişim bilgiliri satıcı kişiye aittir aynı sekilde kargo kısmıyla da satıcı ilgilenir. Ara bulucu firma sadece fatura ve tahsilat kısımlarında rol oynar.

Bu modelin ulusal çapta en büyük ve en çok bilinen örneği ebaydır. Türkiye de ise gittigidiyor ve sahibinden bu modelin önde gelen örnekleridir.

Şimdi bazı emlak firmaları da bu model de kullanıcılara hizmet sağlamaktadır. Bu modelin önemli özelliği 2. El ürünlerin alım satımına olanak sağlamasıdır.

C2G (Cunsomer to Goverment): Kullanıcılar ve devlet arasında yer alan modeldir.

Bu sisteme örnek olarak e-devlet uygulamasını gösterebiliriz.

Kullanıcılar bu sayede kamu ile ilgili işlemlerini bu alan üzerinden gerçekleştirme ve maliyetlerini azaltma, zamandan tasarruf etme gibi imkanlardan yararlanmaktadır.


Copyright © 2018 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.